اخبار مهم
Home / اخرین اخبار استان لرستان / آیین نوروزگاه در ۲ شهرستان لرستان برگزار می شود
82459501-71472624.jpg

آیین نوروزگاه در ۲ شهرستان لرستان برگزار می شود

پرتال خبری استان لرستان به نقل از ایرنا:

به گزارش ایرنا غلامرضا سلیمانی روز جمعه با اعلام این خبر افزود: با توجه به ثبت جهانی نوروز در فهرست آثار ناملموس یونسکو و لزوم اقدامات پاسدارانه برای این رویداد ارزشمند و به منظور حفاظت و احیای عناصر فرهنگی مرتبط با نوروز ،سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رویدادی فرهنگی با عنوان «نوروزگاه ۹۶ » را برگزار می کند.
وی بیان کرد: این رویداد فرهنگی با هدف آگاهی بخشی، حفاظت و احیای فرهنگ و آداب رسوم سنتی نوروز در حوزه فرهنگی اقوام بوده و جامعه هدف آن در درجه اول صاحبان فرهنگ نوروز و در درجه دوم گردشگرانی که برای نوروز به استانهای مختلف سفر می کنند است.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان افزود: با توجه به اینکه ماهیت نوروزگاه مرتبط با میراث نامملوس، آداب و رسوم مربوط به نوروز است، هسته مرکزی کارگروه آن را کارشناسان مردم شناس تشکیل می دهند و نظارت بر عملکرد این کارگروه نیز بر عهده معاونت میراث فرهنگی خواهد بود.
سلیمانی ادامه داد:از جمله اهداف برگزاری این آیین می توان به رسم های نمایشی، رسم های اجتماعی، آیینی پیشواز نوروز، ادبیات شفاهی، موسیقی نورزو، سفرهای نوروزی، پخت خوراکهای سنتی، معرفی آثار ثبت شده میراث ناملموس مرتبط با نوروز، معرفی صنایع دستی و معرفی جاذبه های گردشگری استان اشاره کرد.
بیش از پنج هزار اثر تاریخی و فرهنگی در لرستان وجود دارد که ۲ هزار و ۳۰۰ مورد از آنها ثبت ملی شده اند.
۷۲۷۴/۶۰۶۰
خبرنگار :مریم نریمانی **انتشاردهنده: محمد علیدوستی

پرتال خبری evjlorestan /*

  • فرهنگي
  • ميراث فرهنگي
  • نوروزگاه
  • لرستان

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
کلیه اخبار برگرفته از سایت ایرنا می باشد.

می فایل پرتال خبری استان لرستان