اخبار مهم
Home / اخرین اخبار استان لرستان / بیش از ۲۰ میلیارد دلار سرمایه ‌گذاری خارجی در کشور انجام شد
82415733-71383480.jpg

بیش از ۲۰ میلیارد دلار سرمایه ‌گذاری خارجی در کشور انجام شد

پرتال خبری استان لرستان به نقل از ایرنا:

به گزارش ایرنا محسن بهرامی عصر شنبه در حاشیه نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در جمع خبرنگاران افزود: یکی از اولویت‌ های دولت تدبیر و امید تلاش برای ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری است و همزمان موضوع جذب سرمایه ‌گذاری خارجی که یکی از راه ‌های برون ‌رفت از شرایط فعلی است در دستور کار قرار دارد.
وی ادامه داد: برای زمینه‌ سازی جذب سرمایه‌ گذاری خارجی یک فضای مناسب بین‌ المللی نیاز بود که خوشبختانه با مذاکرات موفق برجام و سرداران دیپلماسی کشور، اثبات حقانیت ایران به جهان و لغو تحریم‌ها گام‌های مؤثری در این زمینه برداشته ‌شد.
وی بیان کرد: بعد از برجام در یک سال گذشته بیش از ۲۶۰ هیات بلند پایه از کشورهای توسعه ‌یافته مختلف جهان به ایران سفر کرد و موافقت های اصولی انتقال سرمایه در داخل کشور فراهم ‌شد.
وی گفت: بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار موافقت اصولی مبادله شده و امروز بیش از ۲۰ میلیارد دلار در عمل سرمایه خارجی در زمینه جذب در طرح ‌های مختلف حوزه نفت، گاز، معدن، حمل‌ و نقل و حتی در حوزه خانه ‌سازی فراهم ‌شده است و امروز شرکت‌ های بزرگ بین ‌المللی آماده سرمایه ‌گذاری بیشتر در داخل کشور و ایجاد شرکت ‌های مشارکتی هستند.
مشاور عالی معاون اجرایی رئیس‌ جمهوری افزود: شرط ما انتقال دانش فنی و فناوری برای تولید در داخل کشور و استفاده از ظرفیت‌ های صادراتی بازارهای منطقه است که خوشبختانه موقعیت ژئوپلیتیکی کشور به‌گونه ‌ای است که در همسایگی ما ۱۷ کشور با بیش از ۴۰۰ میلیون جمعیت قرار دارد که این نقطه قوتی است و می‌ تواند به ‌عنوان یک بازار بزرگ منطقه‌ ای برای کشورهای بزرگ جهان تلقی شود.
وی گفت: در حوزه طرح های نیمه تمام استان لرستان در سفر رئیس‌ جمهوری بیش از ۶ هزار و ۲۶۰ میلیارد ریال به طور مستقیم در۹۰ طرح سرمایه ‌گذاری شده و امروز ۱۰۰ درصد طرح هایی که وعده رئیس ‌جمهوری بودند اجرا شده اند.
بهرامی اضافه کرد: متأسفانه برخی از استان ‌ها از محرومیت مضاعفی برخوردار هستند و از نرخ رشد در مقایسه با کشور عقب‌ اند به‌ ویژه در حوزه صنعت که متأسفانه سرمایه ‌گذاری لازم در سال‌ های گذشته به‌ اندازه استحقاق استان صورت نگرفته است.
وی گفت: امیدواریم با توجه دولت تدبیر وامید بخشی از این عقب ‌ماندگی‌ هایی که محرومیت‌ هایی را به استان تحمیل کرده جبران شود.
وی اظهار کرد: در کنار سرمایه ‌گذاری مستقیم دولت، بخش خصوصی که از امکانات گسترده‌ تری نسبت به دولت برخوردار است در استان متعهد بر سرمایه‌ گذاری‌های زیادی شده‌ و در بخش هتل بنیاد مستضعفان متعهد شده است که هتل صخره‌ ای را در استان تکمیل و در حوزه دامداری ۲ گاوداری پنج هزار رأسی را دایر کند.
بهرامی افزود: در حوزه سرمایه ‌گذاری بخش خصوصی در استان کشت و صنعت لرستان که سال‌ ها متروکه بود با کمک دولت و جذب سرمایه ‌گذار خارجی به ‌جایی رسیده که گلخانه ‌ای با سرمایه‌ گذاری خارجی‌ها با تکنولوژی پیشرفته احداث می‌ شود.
وی گفت: گل این گلخانه پیش‌ فروش شده که این توفیق بزرگی برای استان لرستان است و امیدواریم از این نوع گام‌ ها با همت مردم استان برداشته شود.
وی عنوان کرد: دولت بدون کمک و استفاده از ظرفیت ‌های بخش خصوصی به طور قطع قادر نیست گام ‌های بزرگی در جهت توسعه بردارد.
مشاور عالی معاون اجرایی رئیس جوهوری افزود: تلاش دولت در ایجاد زیرساخت، بسترسازی و حمایت لغو قوانین مزاحم، ایجاد و تصویب قوانین پشتیبان است و این حرکت باید توسط بخش خصوصی صورت بگیرد.

** برخی از واحدهای تولیدی لرستان مشکل سرمایه در گردش دارند
دادستان خرم ‌آباد نیز در این نشست گفت: برخی از واحدهای تولیدی لرستان مشکل سرمایه در گردش دارند و تنها مشکل آن‌ ها نبود بازار فروش و دپو شدن محصولات آن‌ ها است که باید چاره‌ ای برای آن اندیشیده شود.
سعید رازانی افزود: دستگاه قضایی استان لرستان همواره سعی دارد خارج از بحث حل‌ و فصل پرونده‌ های واحدهای اقتصادی به سایر مشکلات آن ‌ها نیز رسیدگی کند.
وی بیان کرد: شرکت پارسیلون خرم ‌آباد یکهزارو ۳۰۰ میلیارد ریال به بانک ‌ها بدهکار است بنابراین به ‌جای پرداخت برخی تسهیلات باید چار ه‌ای برای فروش محصول اندیشید تا چرخ واحد تولیدی بچرخد.
وی بیان کرد: ما باید به سمت سرمایه‌ گذاری خارجی برویم بنابراین برای محقق شدن این امر باید چاره ‌ای برای تثبیت نرخ ارز کرد.
رازانی گفت: با توجه به بحران آبی که در کشور وجود دارد در وضعیت بحران آب به سر می ‌بریم بنابراین در سطح کلان باید برنام ه‌ریزی برای رها شدن از کشت محصولات آب‌دوست انجام شود.
۳۲۱۰/۳۰۲۲
خبرنگار: محمد یاراحمدی ** انتشاردهنده: احسان کردی

پرتال خبری evjlorestan /*

  • اقتصاد
  • مشاور معاون اجرايي رئيس‌جمهور
  • سرمايه‌گذاري خارجي

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
کلیه اخبار برگرفته از سایت ایرنا می باشد.

می فایل پرتال خبری استان لرستان