اخبار مهم
Home / اخرین اخبار استان لرستان / بیش از ۴۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان لرستانی خرید تضمینی می شود
82097411-70768296.jpg

بیش از ۴۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان لرستانی خرید تضمینی می شود

پرتال خبری استان لرستان به نقل از ایرنا:

به گزارش ایرنا چنگیز ابراهیمی روز چهارشنبه در نشست ستاد برداشت گندم بروجرد در اداره جهاد کشاورزی این شهرستان افزود: امسال هر کیلوگرم گندم در استان لرستان ۱۲ هزار و ۷۵۰ ریال از کشاورزان خریداری می شود.
وی اظهار کرد: به ازای تحویل هر تن گندم به سیلوها یا کارخانه آرد ۱۵۰ هزار ریال بابت هزینه انتقال به کشاورزان پرداخت می شود.
وی با اشاره به آغاز برداشت جو از ۱۲۵ هزار هکتار اراضی زیر کشت این محصول در لرستان گفت: ۶ هزار و ۵۰۰ هکتار از این اراضی آبی می باشند و در مجموع پیش بینی می شود ۱۸۰ هزار تن جو از کشاورزان لرستان خریداری شود.
وی افزود: انتظار می رود امسال تولید محصول گندم و جو استان لرستان نسبت به سال گذشته به ترتیب ۱۵ و ۱۰ درصد افزایش یابد.
وی سطح زیر کشت گندم آبی و دیم استان لرستان را به ترتیب ۵۷ هزار و ۶۰۰ و ۱۹۷ هزار هکتار عنوان کرد و گفت:
توجه به نکات لازم در برداشت گندم موجب افزایش تولید و کاهش ضایعات می شود.
ابراهیمی برداشت گندم را آخرین و مهمترین مرحله از کشت گندم دانست و افزود: همه عوامل باید تلاش کنند گندمی با کیفیت تولید و به سیلوها تحویل داده شود.
وی اظهار کرد: برداشت محصول گندم و جو به منظور کاهش ضایعات باید با نظارت لازم بر کمباین ها انجام شود زیرا کاهش ضایعات برابر با افزایش تولید است.
وی افزود: بدون شک با توجه به نظارت ها و اقدامات کارشناسی انجام شده و بارندگی های مناسب شاهد افزایش تولید محصول گندم در استان لرستان و شهرستان بروجرد خواهیم بود.
رضا امینی مدیر جهاد کشاورزی بروجرد نیز در این نشست گفت: با توجه به بارندگی های مطلوب فروردین و اردیبهشت ماه، کنترل مراحل کاشت و داشت از نظر کمی و کیفی و مبارزه با آفت «سن» پیش بینی می شود امسال بیش از ۴۰ هزار تن گندم در شهرستان بروجرد برداشت شود.
رئیس اداره غله بروجرد نیز از آمادگی سیلوها و کارخانه های آرد این شهرستان برای خرید تضمینی گندم کشاورزان خبر داد و گفت: انتظار می رود کشاورزان برای کوتاه کردن دست دلالان گندم تولیدی خود را به این مراکز تحویل دهند.
محمد گی پور افزود: امسال با هدف حمایت از کشاورزان هزینه هر تن انتقال گندم تا سیلو پرداخت می شود.
وی از بانک کشاورزی خواست به منظور تسریع در پرداخت هزینه گندم خریداری شده به کشاورزان اسناد را سریعتر ارسال تا کشاورزان بتوانند زودتر هزینه گندم را دریافت کنند.
چهار مرکز خرید گندم شامل ۲ سیلو، تعاونی روستایی اشترینان و کارخانه آرد در شهرستان بروجرد وجود دارد.
۶۰۵۲/۳۰۲۲

پرتال خبری evjlorestan /*

  • اجتماعی
  • داخلی
  • جهاد کشاورزی
  • بروجرد

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
کلیه اخبار برگرفته از سایت ایرنا می باشد.

می فایل پرتال خبری استان لرستان