اخبار مهم
Home / اخرین اخبار استان لرستان / فاجعه منا و هزار سوال بی جواب – آمنه صارمی*
82221644-71000968.jpg

فاجعه منا و هزار سوال بی جواب – آمنه صارمی*

پرتال خبری استان لرستان به نقل از ایرنا:

جراحت ها و زخم های چرکین این سوء مدیریت چنان عمیق است که گذر قرن ها نیز نمی تواند تسکینی بر آلام بازماندگان و حتی آیندگان باشد.
دوم مهرماه ۱۳۹۴ برابر با ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۵ میلادی و ۱۰ ذی الحجه ۱۴۳۶ قمری روزی فراموش نشدنی در تاریخ عربستان است؛ روزی که پرده از بی کفایتی حاکمان عربستان در اداره خانه خدا برداشت و به وضوح نشان داد که طبق فرموده رهبر فرزانه انقلاب باید فکری برای اداره خانه خدا شود.
تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی برای اداره امور حج توسط جهان اسلام به این دلیل است که منا نخستین قتلگاه زائران خانه خدا نبوده است بلکه واقعه سال ۱۹۹۰ نیز در رمی جمرات ۱۴۲۶ زائر را به کام مرگ کشاند.
چندین بار دیگر در رمی جمرات حجاج کشته شده اند که واقعه سال ۲۰۰۶ با ۳۶۰ کشته بر اثر ازدحام جمعیت را می توان از این حوادث نام برد.
در حج سال ۹۴ فاجعه ای عظیم که باورش برای همه شاهدان عینی و آنان که تصاویر را از تلویزیون مشاهده می کردند سخت بود.
این حادثه عظیم سوال های بی پاسخ زیادی را هم برای امت اسلامی و هم برای خانواده های این عزیزان بر جا گذاشته است.
پاسخ ناله های دختر ۱۴ساله ای که مادر را به دلیل بیماری سرطان از دست داده و همراه پدر راهی سرزمین وحی الهی شده بود و اکنون بدون پدر روزگار می گذراند را چه کسی خواهد داد؟
پاسخ پلاکاردهای رنگی ‘پدر و مادر عزیزم حجتان مقبول’ و تبدیل آنها به پلاکاردهای سیاه تسلیت عرض می کنم و تبدیل ولیمه با شام عزا را چه کسی خواهد داد؟
چه چمدان های پر از سوغاتی که با عشق یک زوج بسته شده بودند و پس از فاجعه منا با چشمانی پر از اشک و در فراغ عشق باز می شدند.
چه آوارگی هایی که بانوی میانسال پس از فاجعه منا برای یافتن همسرش در منا کشید و چه جستجوی دشواری میان اجساد بر روی هم انباشته!
به راستی چه کسی پاسخگوی سئوالات مبهم بازماندگان و چشم انتظاران حجاج است؟
کودکانی که منتظر آمدن پدر و مادر بودند و پدران و مادرانی که کوچه را آذین بسته و همه مقدمات بازگشت فرزندشان را از سفر حج آماده کرده بودند اما افسوس که این سفر برای بسیاری تلخ و بی بازگشت بود.
عمق این فاجعه به حدی بود که رهبر انقلاب اسلامی سه روز عزای عمومی اعلام کردند و امسال نیز به مناسبت فرا رسیدن موسم حج به مسلمانان جهان پیامی فرستادند و در این پیام حکام سعودی را مقصر قطعی حوادث منا و مسجدالحرام شناختند.
ازدحام حجاج در فاجعه منا باعث کشته شدن دستکم پنج هزار تن شد که ۴۶۴ نفر از آنان زائران ایرانی بودند.
* خبرنگار ایرنا در بروجرد

پرتال خبری evjlorestan /*

  • اجتماعی
  • محکومیت آل سعود
  • فاجعه منا
  • بروجرد

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
کلیه اخبار برگرفته از سایت ایرنا می باشد.

می فایل پرتال خبری استان لرستان