اخبار مهم
Home / اخرین اخبار استان لرستان / محسن خشخاشی نماد نه به خشونت در مدرسه
82316844-71190324.jpg

محسن خشخاشی نماد نه به خشونت در مدرسه

پرتال خبری استان لرستان به نقل از ایرنا:

در این متن که به قلم مهدی بهلولی عضو کانون صنفی معلمان تهیه شده، آمده است: امروز یکم آذر است و ۲ سال پیش در این روز زنده یاد محسن دبیر خوشنام و برجسته فیزیک دبیرستان ‌های بروجرد در پایان زنگ دوم کلاس به ضرب چاقوی یکی از دانش آموزان خود جان خودش را از دست داد.
سال گذشته ۸۰۰ تن از آموزگاران و کنشگران صنفی و مدنی پیشنهاد دادند که این روز، روز ‘ نه به خشونت در مدرسه’ نامگذاری شود، گرچه آموزش و پرورش به طور رسمی هیچ واکنشی به این پیشنهاد نشان نداد اما با توجه به واقعیت پدیده خشونت در مدرسه که هر‌سال تنها نمونه‌ هایی اندک از آن رسانه‌ ای می‌ شود، انتظار می رود که این نامگذاری هم در پاسداشت نام و یاد آن زنده یاد و هم در جهت تاکید بر خشونت زدایی در مدرسه به طور رسمی انجام شود.
در اینجا البته این نکته قابل ذکر است که تا آنجا که این نگارنده می‌ داند خانواده او از پیگیری ‌های آموزش و پرورش در جریان این پرونده رضایت ندارند و بر این باورند که آموزش و پرورش آن پشتیبانی حقوقی بایسته را انجام نداده است.
به ویژه همسر ایشان در گفت و گوهایی که سال گذشته با برخی رسانه‌ ها داشتند صحبت از برخی مشکلات و اهمال ‌کاری ‌های اداری پیش افتاده کردند و آشکارا نارضایتی خود را از کم ‌توجهی مسئولان آموزش و پرورش بیان نمودند.
یک نکته درخور درنگ دیگر این است که پرسش مهر امسال هم درباره خشونت بود. ‘خشونت از کجا نشات می‌ گیرد؟ چگونه عده‌ ای خشونت را می‌ آموزند؟ برای اینکه بتوانیم با خشونت مبارزه کنیم چه کنیم؟ چه راهی وجود دارد که جامعه و جهان از خشونت آسوده شود؟ چگونه می ‌توانیم کشور و جامعه‌ ای دارای رحمت اسلامی و نبوی بیشتری داشته باشیم؟ چگونه می‌ توانیم جوامع، منطقه و جهان را از خشونت برهانیم؟’ چند نکته درباره خشونت در مدرسه، کمابیش روشن است. اینکه خشونت در مدرسه جدا از خشونت در جامعه نیست.
متاسفانه برخی کاستی‌ های فرهنگی جامعه ما به درون آموزش هم راه یافته و می‌ یابند. هنگامی که در جامعه، زبان و فرهنگ خشونت جریان دارد نمی ‌توان انتظار داشت که مدرسه ‌ای به دور از خشونت داشته باشیم.
آموزگار و دانش آموز با فرهنگ اجتماعی و خانوادگی خود پا به درون مدرسه می‌ گذارد و خوب و بد آن را در محیط مدرسه بازتولید می ‌کند، جامعه و مدرسه در میان کنش‌ اند و از همدیگر اثر می ‌پذیرند، اگر مدرسه ‌ای خشونت‌ پرهیز می‌ خواهیم افزون بر مدرسه و کارگزاران خرد و کلان آن، همه بخش ‌های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، دینی و… جامعه باید خشونت ‌پرهیز باشند.
اگر مدرسه‌ ای اخلاق مدار می ‌خواهیم همه بخش ‌های جامعه باید اخلاق مدار باشند و با این همه اما خشونت ورزی در مدرسه به کم و کاستی ‌های آموزشی هم برمی ‌گردد، از دوره‌ های پرورش آموزگار(تربیت معلم) بگیرید تا شمار زیاد دانش آموزان کلاس درس و حجم بالای کتاب ‌های درسی.
افزون بر اینها بی انگیزگی دانش ‌آموزان در درس خواندن (که به باور این نگارنده، یک ریشه مهم غیرآموزشی آن، بیکاری گسترده دانش‌ آموختگان دانشگاهی این سال ‌هاست) بر بروز خشونت در مدرسه و کلاس درس اثرگذار است.
یک ریشه مهم دیگر خشونت چه در جامعه و چه در مدرسه، ناعدالتی و نابرابری است؛ چندی پیش در برنامه ‘ثریا’ شبکه یک صدا و سیما، آموزگاری از یکی از منطقه ‌های محروم کشور سخن از دانش‌ آموزانی می ‌گفت که در پایه ششم دبستان درس می ‌خواندند اما حتی یک بار روی صندلی ‘کلاس درس’ ننشسته بودند! و کلاس درس در اینجا یعنی یک بیابان برهوت، بی دیوار، بی سقف، بی در و بی ‌آب.
چند روز پیش یادداشتی می ‌خواندم از یک مدیر بازنشسته انگلیسی که چندی هم مشاور آموزشی دولت پیشین انگلستان بوده است.
در جایی آورده بود ‘ سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) یادآور شد که افزایش نابرابری درآمدی در انگلستان از ۱۹۸۵ به بعد و در دهه ۹۰ رشد کشور را تا ۹ درصد کاهش داده بود، در طی دوره‌ ای بلندتر ادعا می ‌کند که GDP بریتانیا که تا هفت درصد رشد کرده بود نابرابری درآمدی در همان سطح فرانسه بوده است.
‘عدالت در پیدایش یک جامعه پویا و سالم اثرگذار است، اگر در جست ‌و‌جوی جامعه ‌ای خشونت پرهیز هستیم نباید به ناعدالتی ‌ها و نابرابری ‌ها و از آن میان نابرابری‌ های آموزشی کم توجهی نماییم.
به گزارش ایرنا نامگذاری اول اذر ماه به عنوان روز نفی خشنونت در مدرسه نیز در برخی کانالهای تلگرامی بروجرد مورد تایید و پیشنهاد است.
منبع : پایگاه خبری آفتاب یزد
۳۰۳۱/۳۰۲۲
خبرنگار: آتوسا آزرم** انتشاردهنده: احسان کردی

پرتال خبری evjlorestan /*

  • اجتماعي
  • مطبوعات
  • بروجرد

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
کلیه اخبار برگرفته از سایت ایرنا می باشد.

می فایل پرتال خبری استان لرستان