اخبار مهم
Home / اخرین اخبار استان لرستان / مصرف ۸۰ میلیون متر مکعب آب توسط مشترکان لرستان در سال ۹۵
82592028-71730030.jpg

مصرف ۸۰ میلیون متر مکعب آب توسط مشترکان لرستان در سال ۹۵

پرتال خبری استان لرستان به نقل از ایرنا:

به گزارش ایرنا حمیدرضا کرموند روز یکشنبه در نشست خبری مدیران عامل صنعت آب لرستان با اصحاب رسانه در سالن جلسات شرکت آب و فاضلاب شهری استان افزود: با توجه به اقلیم حاکم بر کشور با محدودیت های شدید آبی مواجه هستیم و در این خصوص صرفه جویی در مصرف آب توسط مشترکان توصیه می شود.
وی با بیان اینکه در برخی از شهرهای استان با افت شدید آب مواجه هستیم، افزود: شهر کوهدشت با وضعیت تنش شدید آبی برخوردار بوده و می توان با صرفه جویی این خط قرمز بحران را برطرف کرد.
وی بیان کرد: وقتی منابع مصرف بیش از حد موجود باشد با بحران روبرو می شویم و با فاصله منابع تامین آبی با آن منطقه این تنش افزایش می یابد.
کرموند افزود: برداشت غیر مجاز و بی رویه در برخی شهرها علاوه بر افت فشار آب بر روی کیفیت آب هم تاثیر می گذارد و افت سفره های زیرزمینی را باعث می شود.
وی با تاکید بر لزوم اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در خصوص صرفه جویی در مصرف آب گفت: طبق سیاست وزارت نیرو باید آب آشامیدنی شهری از آب پایدار و از طریق سدها باشد.
وی افزود: با ایجاد سد می توان این آب پایدار را در شهرهای استان برای مصرف انتقال داد چراکه تاکنون هیچ شهری در لرستان از آب پایدار استفاده نمی کند.
مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان لرستان اظهار کرد: در کوهدشت اقدام به حفر چاه کمکی کرده ایم و با احداث ۱۰ حلقه چاه می توان نیاز ۱۵ سال آینده این شهر را تاحدودی تامین کرد.
کرموند با بیان اینکه خطر کم آبی دشت دورود را تهدید نمی کند، افزود: ۲۵ درصد آب موجود در شبکه های تامین آب، دورافتاده است.
وی ادامه داد: اعتبارات شرکت آب و فاضلاب شهری برای نوسازی شبکه آبرسانی محدود است اما با این وضع در حال بروز رسانی و نوسازی این شبکه ها هستیم.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب لرستان با تاکید بر لزوم صرفه جویی توسط مشترکان گفت: پرداخت به موقع قبوض مانع قطع آب آشامیدنی می شود.

** مصارف غیرمجاز آبیاری زمین های کشاورزی عمده مشکل افت فشار آب است
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان نیز در این نشست اظهار کرد: بیش از ۹۲ درصد از آب موجود در استان لرستان توسط جهاد کشاورزی مصرف می شود چراکه از روش آبیاری غرقابی استفاده می کند.
علیرضا کاکاوند مصرف آب آشامیدنی در لرستان را چهار درصد اعلام کرد و افزود: هیچ شهر و روستایی در لرستان از منابع سد استفاده نمی کند درحالی که سه سد در لرستان مورد بهره برداری رسیده است.

** ۶۹ حلقه چاه در کوهدشت و رومشگان از مدار خارج شد
وی با بیان اینکه ۶۹ حلقه چاه در شهرستان های کوهدشت و رومشگان از مدار خارج شده است، گفت: عمده مشکلات آب روستایی مصارف غیرمجاز در آبیاری باغات و زمین های کشاورزی و افت ولتاژ برق است.
کاکاوند افزود: ۱۸۴ روستا در سال گذشته در استان لرستان آبرسانی شده که از این تعداد ۱۴۱ روستا به صورت رسمی مورد بهره برداری قرار گرفته اند.
وی با اشاره به آبرسانی ۱۷۰ روستا در سال جاری اظهار کرد: طبق برنامه ۱۳۰ روستا از این تعداد در قالب مجتمع و ۴۰ روستا به صورت تک روستا با اعتباری افزون بر ۹۰۰ میلیارد ریال آبرسانی می شوند که ۶۰۰ میلیارد ریال از این اعتبار از ردیف بودجه ملی و ۳۰۰ میلیارد ریال در ردیف بودجه استانی خواهد بود.
وی با بیان اینکه ۲ هزارو ۸۶۱ روستا در لرستان وجود دارد، افزود: یکهزارو ۴۰۱ روستا از این تعداد زیرپوشش آبفار است که یکهزارو ۵۵۲ روستای آن بالای ۲۰ خانوار می باشند.
وی افزود: ۳۲ روستای باقی مانده در سال جاری آبرسانی می شوند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان گفت: طبق موافقت وزارت نیرو لرستان تنها استان در کشور خواهد بود که تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار آن در سال جاری آبرسانی می شوند.
وی افزود: ۶۹ میلیارد ریال طلب شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان از مشترکان است که ۵۰۰ میلیارد ریال آن خانگی و ۱۹۰ میلیارد آن مربوط به ادارات می باشد.

** ۵۹۹ میلیمتر بارش باران از سال ۹۵ تاکنون
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای لرستان در ادامه این نشست افزود: از سال ۹۵ تا سه ماهه نخست سالجاری، ۵۹۹میلی متر بارندگی در لرستان صورت گرفته است که نسبت به مدت مشابه سال قبل با ۸۲۸ میلی متر بارندگی، ۲۷ درصد کاهش داشته است.
رضا میرزایی ادامه داد: کوهدشت با ۳۳۹ میلی متر و دورود با ۶۷۴ میلی متر کمترین و بیشترین شهرهای استان در مقدار بارندگی می باشند.
وی بیان کرد: ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون مترمکعب خروجی آب از استان طی ۶۲ ساله اخیر است و ۶۴ درصد آب تولیدی استان و ۳۶ درصد آب تولیدی استان های مجاور است.
وی با بیان اینکه در سال ۹۴ و ۹۵ خروجی آب استان ۱۰ میلیارد متر مکعب بوده است، گفت: ۶هزارو ۴۰۰ میلیارد متر مکعب خروجی آب استان و سه هزارو ۶۰۰ میلیون متر مکعب خروجی آب از استان های همجوار می باشد.
میرزایی اضافه کرد: در سالجاری خروجی آب استان لرستان هفت میلیاردو ۲۰۰میلیون متر مکعب بوده است.
وی با اشاره به ۱۳۶ میلیون متر مکعب آب ذخیره شده پشت سدهای لرستان گفت: آبریز سد کشکان یک میلیارد و ۶۳۶ میلون متر مکعب است که سد معشوره بر روی یکی از سرشاخه های این رود احداث خواهد شد.
وی ادامه داد: درخواست لرستان به وزارت نیرو در خصوص ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب از یک میلیاردو ۶۳۶ میلیون متر مکعب موجود بوده که طبق برنامه بقیه میزان آب در بستر رودخانه باقی می ماند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای لرستان با بیان اینکه سد معشوره برای کنترل و مدیریت سیلاب کشکان خواهد بود، اظهار کرد: در صورت احداث سد هیچ گونه تاثیر منفی بر حق آبه های پایین دست نخواهد گذاشت و هدف آن تامین آب شهرستان های کوهدشت و چگنی و در نظر گرفتن حق آبه های پلدختر خواهد بود.
میرزایی بیان کرد: در صورت موافقت برای احداث این سد حق آبه های پلدختر در پایین دست رعایت خواهد شد و اطمینان می دهم این سد منشا خیر و برکت برای مردم این شهرستان است.
وی گفت: ۶۰۹ دشت بزرگ در کشور وجود دارد که اکنون ۳۱۵ دشت با بیلان منفی و ممنوعه اعلام شده است.
میرزایی اضافه کرد: تکمیل طرح های نیمه تمام با اولویت برنامه های اقتصاد مقاومتی در سالجاری در دستور کار خواهد بود.
وی افزود: در سال ۹۳ تعداد ۶۵ حلقه چاه، سال ۹۴ تعداد ۱۵۴ حلقه چاه و در سال ۹۶ تعداد ۹۶ حلقه چاه غیرمجاز در لرستان پر و سلب استفاده شده است.
مهمترین اخبار و رویدادهای استان لرستان علاوه بر سایت خبرگزاری جمهوری اسلامی استان لرستان به نشانی http://www.irna.ir/lorestan در کانال تلگرامی irnalorestan@ نیز منتشر می شوند.
۳۲۱۰/۳۰۲۲
خبرنگار: محمد یاراحمدی ** انتشاردهنده: احسان کردی

پرتال خبری evjlorestan /*

  • اقتصاد
  • افزایش مصرف اب شرب
  • صرفه جویی
  • منابع آبی

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
کلیه اخبار برگرفته از سایت ایرنا می باشد.

می فایل پرتال خبری استان لرستان