اخبار مهم
Home / اخرین اخبار استان لرستان / مقبره حسن گاویار دلفان مرمت شد
82309368-71175312.jpg

مقبره حسن گاویار دلفان مرمت شد

پرتال خبری استان لرستان به نقل از ایرنا:

به گزارش سه شنبه ایرنا از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری لرستان غلامرضا سلیمانی افزود: بنای مقبره با پلانی مستطیل شکل متعلق به قرون پنج و ۶ هجری است که به شماره چهار هزار و ۱۵۷ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
به گفته سلیمانی این اداره کل در راستای اهداف حفاظتی و مرمتی خود عملیات مرمت و ساماندهی این بنای تاریخی و محوطه اطراف آن را با اعتباری افزون بر ۴۵۰ میلیون ریال به پایان رسانده است.
وی اظهار کرد: لایه برداری گچ فرسوده و اجرای گچ کاری داخل بنا، جمع آوری و حمل مصالح حاصل از عملیات مرمتی، اجرای سنگ مرمر در ازاره تا ارتفاع ۸۵ سانتیمتر در داخل بنای مقبره، کف سازی و اجرای سنگ فرش گندمینه فضای داخلی بنا در این طرح انجام شده است.
وی کف سازی و اجرای سنگ فرش از جنس سنگ گوهره خرم آباد به همراه پرداخت در بخش ورودی گنبدخانه، ساخت در ورودی، در حفاظ و در چوبی ضریح مقبره را از اقدامات مرمتی این بنا اعلام کرد و گفت: نصب شیشه های رنگین، تعویض مصالح فرسوده، بندکشی نماهای بنا و تهیه، حجاری و نصب سنگ قبر جدید بر مزار از دیگر اقدامات انجام شده می باشند.
وی افزود: دیوارچینی حفاظتی درختان کهنسال اطراف مقبره، ساماندهی، تسطیح، محوطه سازی، سنگ فرش و بند کشی محوطه پیرامونی بنا نیز انجام شده است.
۷۲۷۴/۳۰۲۲
خبرنگار: مریم نریمانی** انتشاردهنده: احسان کردی

پرتال خبری evjlorestan /*

  • فرهنگي
  • ميراث فرهنگي
  • مرمت بناي تاريخي
  • عصر آهن

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
کلیه اخبار برگرفته از سایت ایرنا می باشد.

می فایل پرتال خبری استان لرستان