اخبار مهم
Home / اخرین اخبار استان لرستان / هفت میلیون مرسوله پستی توسط پست لرستان جابجا شد
82260895-71079601.jpg

هفت میلیون مرسوله پستی توسط پست لرستان جابجا شد

پرتال خبری استان لرستان به نقل از ایرنا:

به گزارش ایرنا حاتم سلیمانی روز شنبه در نشست خبری روز جهانی پست افزود: طی ۶ ماه نخست امسال سه میلیون و ۳۰۶ هزار و ۱۹۰ مرسوله از استان لرستان صادر و سه میلیون و ۲۰۰ هزار محموله وارد استان شده است.
وی با اشاره به پایین بودن سرانه مرسولات پستی در استان لرستان گفت: هم اکنون سرانه پستی لرستان ۳/۹ و در کشور ۸/۲ مرسوله است در حالیکه در کشورهای صنعتی و پیشرفته دنیا میزان سرانه مرسولات پستی بسیار بالاتر از این میزان است.
مدیرکل پست استان لرستان افزود: سرانه مرسولات پستی در آمریکا یکهزار، کشورهای صنعتی اروپایی بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ و در کشورهای اطراف ایران ۵۰ مرسوله است.
سلیمانی منظور از سرانه مرسوله پستی را میزان مراجعه هر فرد به پست در طول یک سال عنوان کرد و گفت: معضلی به نام خودپستچی گری ادارات و سازمان های مختلف باعث شده تا سرانه مرسولات پستی کاهش یابد در حالیکه بنا بر اساسنامه جدید شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ارسال هر گونه ابلاغیه، اخطاریه، قبوض خدمات شهری اعم از فیش های آب، برق، گاز، تلفن های ثابت و سیار و هر آنچه که دارای نشانی گیرنده و فرستنده باشد باید در اختیار پست قرار گیرد.
وی با اشاره به اجرای طرح استعلام بین دستگاهی که هم اکنون در کشور در حال انجام است، افزود: با اجرای این طرح هر شخص صاحب ۲ کد اصلی شامل کد ملی و کد یا شناسه پستی ۱۰ رقمی می شود که در برگیرنده اطلاعات مکانی هر فرد است.
مدیرکل پست استان لرستان گفت: این طرح با عنوان GNAF در کشور در حال انجام است که در حوزه شهری ۹۸ درصد و در استان لرستان بخش قابل توجهی از آن انجام شده است.
سلیمانی گفت: هم اکنون استانداردهای لازم برای آدرس نویسی رعایت نمی شود و برای هر مکان شاید به تعداد دستگاه های مختلف آدرس های متفاوتی وجود دارد که با اجرای این طرح این مشکل ساماندهی می شود.
وی افزود: برای تعیین شناسه مکانی هر شخص، در مرحله نخست باید تمام مکان ها بازدید میدانی شوند و در مرحله بعد آدرس های استعلام شده بر روی نقشه نقطه گذاری شوند.
سلیمانی طرح نظام آراستگی را از دیگر طرح های اجرا شده توسط پست استان لرستان عنوان و اظهار کرد: در اجرای این طرح استان لرستان با کسب امتیاز ۹۷، رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است.
وی افزود: در این طرح امکانات، تجهیزات و فضای فیزیکی مورد استفاده ساماندهی شده است به این صورت که هیچ وسیله اضافه در هیچ نقطه ای از اداره پست نباید وجود داشته باشد و هر وسیله ای مکانی تعریف شده دارد.
نهم اکتبر به عنوان روز جهانی پست در نظر گرفته شده است و در ایران نیز همه ساله روز ۱۷ مهر ماه به عنوان روز پست گرامی داشته می شود.
۱۹۲۰/۳۰۲۲
خبرنگار: مهری میردریکوند** انتشار دهنده: احسان کردی

پرتال خبری evjlorestan /*

  • اقتصاد
  • پست
  • سرانه مرسوله
  • روز پست

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
کلیه اخبار برگرفته از سایت ایرنا می باشد.

می فایل پرتال خبری استان لرستان