اخبار مهم
Home / اخرین اخبار استان لرستان / واکسیناسیون دام ها سلسله به دلیل ییلاقی بودن منطقه، اهمیت ویژه ای دارد
82113695-70798374.jpg

واکسیناسیون دام ها سلسله به دلیل ییلاقی بودن منطقه، اهمیت ویژه ای دارد

پرتال خبری استان لرستان به نقل از ایرنا:

به گزارش خبرنگار ایرنا، قدرت الله فلاح نژاد روز چهارشنبه در دیدار با مدیرکل شبکه دامپزشکی لرستان با اشاره به شیوع تب برفکی و خسارتی که به حوزه دام به عنوان یکی از حوزه های مهم اقتصادی شهرستان وارد کرده، اظهار داشت: برنامه ریزی، حساسیت و اقدامات پیشگیرانه می تواند به کنترل این بیماری در شهرستان کمک کرده و از خسارات و هزینه هایی که حوزه دام متحمل می شود جلوگیری نماید.
وی با بیان اینکه مساله تب برفکی در شهرستان سلسله به دلیل ییلاقی بودن منطقه دارای حساسیت ویژه است اظهار داشت: عشایر فراوانی از مناطق مختلف کشور همواره در این فصل سال در شهرستان سلسله حضور دارند و این امر می طلبد تا با حساسیت ویژه و با تلاش بیشتر نسبت به واکسیناسون دام ها اقدام کرد.
فرماندار سلسله از همکاری مجموعه فرمانداری و سایر دستگاه های اجرایی شهرستان با شبکه دامپزشکی در امر واکسینه کردن دام ها خبر داد و تصریح کرد: در راستای اطلاع رسانی و آگاه کردن دامداران، می بایست بخشداران شهرستان با دهیاران جلسه ای را برگزار و آنان را نسبت به اهمیت کار توجیه نمایند و همه ادارات مرتبط نیز موظف به همکاری با شبکه دامپزشکی جهت مقابله با این معضل هستند.
در ادامه، مدیرکل دامپزشکی استان نیز به شیوع تب برفکی در کشور اشاره کرد و افزود: تب برفکی یک بیماری ویروسی بومی ایران است که واکسیناسیون در شرایط مناسب حداکثر شش ماه ایمنی در دام ها ایجاد خواهد کرد.
ابراهیم توکلی اظهار داشت: در استان به خاطر حاکم بودن شرایط سنتی این سطح ایمنی چهار ماه است به نحوی که ما باید در سال سه بار تمامی دام ها را واکسینه کنیم.
توکلی تصریح کرد: در حال حاضر ۳۰۰ هزار راس دام سبک در شهرستان به صورت رایگان واکسینه شده اند و روند واکسینه کردن ۱۴ هزار دام سنگین نیز در حال انجام است که در صورت همکاری دامداران در بازه زمانی باقی مانده انتظار می رود تا دو هفته دیگر این عمل به پایان برسد.
مدیرکل شبکه دامپزشکی لرستان خاطرنشان کرد: تاکنون اقدامات مناسبی در زمینه مبارزه با این بیماری صورت گرفته است به گونه ای که میزان تلفات دام سبک در استان تاکنون زیر یک هزار راس و در دام های سنگین ۲۵ راس بوده است و این حجم کم خسارت به دلیل عملکرد مناسب و اقدامات شبانه روزی نیروهای شبکه دامپزشکی در شهرستان ها بوده است.
شهرستان سلسله با ۷۵هزار نفر جمعیت یکی از شهرستانهای استان لرستان است که مرکز آن شهر الشتر است.
این شهرستان از شمال به شهرستان دلفان، از جنوب به شهرستان خرم آباد و از شرق به شهرستان بروجرد محدود است.
۷۲۶۵/۶۰۰۱

پرتال خبری evjlorestan /*

  • كليات
  • داخلي
  • دامپزشكي
  • فرماندار

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
کلیه اخبار برگرفته از سایت ایرنا می باشد.

می فایل پرتال خبری استان لرستان