اخبار مهم
Home / اخرین اخبار استان لرستان / وزیر نیرو: به رغم فشار بالای اقتصادی، کشور به خوبی اداره می شود
82402166-71356437.jpg

وزیر نیرو: به رغم فشار بالای اقتصادی، کشور به خوبی اداره می شود

پرتال خبری استان لرستان به نقل از ایرنا:

به گزارش ایرنا حمید چیت چیان چهارشنبه شب در نشست شورای هماهنگی مدیران وزارت نیرو و جهاد کشاورزی در استانداری لرستان افزود: کاهش قیمت نفت و محدودیت منابع مالی به شدت کشور را تحت فشار قرار داده است.
وی اظهار کرد: اقتصاد کشورهای صادر کننده نفت از جمله ایران در حدود سه سال اخیر به دلیل کاهش قیمت نفت دگرگون شده است حال آنکه ایران به علاوه این مشکل با تحریم ها هم دست و پنجه نرم می کند.
وزیر نیرو افزود: در عراق صادرات برق داشتیم که به دلیل مشکلات اقتصادی این کشور به واسطه کاهش قیمت نفتا مطالبات ما پرداخت نشد و ما نیز صادرات برق را قطع کردیم.
وی گفت: میزان برق صنایعی که از ولتاژ بالا برق می گیرند ۸٫۲ درصد نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش یافته که نشان دهنده از رشد صنایع است.
چیت چیان افزود: مدیران باید این شرایط مالی سخت را تحمل و تدبیر کنند و بخش هایی را به بخش خصوصی محول کنند.
وی اضافه کرد: به طور قطع این شرایط گذرا است و طرح هایی که با اعتبارات دولت در حال فعالیت هستند رشد می کنند.
وزیر نیرو لرستان را از استان ها پرآب کشور دانست و اظهار کرد: ۷۵ درصد کشور در مناطق خشک و نیمه خشک قرار دارد ولی نوار غربی و ساحلی استان های کشور از منابع آبی خوبی برخوردارند.
وی افزود: شرایط آب سطحی و زیرزمینی به نحوی است که ناچاریم مصارف آب را طبق تصمیم قاطع کشوری کم کنیم تا در منابع و مصارف کشور تعادل ایجاد شود.
چیت چیان با بیان اینکه کاهش آب به صورت صعودی انجام می شود، گفت: وزارت نیرو ناچار به اجرای سیاست های کشور است که طبق این سیاست ها کاهش مصرف آب باید به ۱۱ میلیارد مترمکعب برسد.
وی با تاکید بر لزوم کنترل و بالا بردن راندمان بخش آب افزود: ریزگردها یکی از مشکلات جدی کشور هستند که قسمت عمده آن منشا خارجی دارد و بخشی از آن بی تردید حاصل شرایط داخل کشور است.
وزیر نیرو گفت: وزارت نیرو در بخش آب های زیرزمینی و سطحی میزان منابع آب را برآورد و میزان مصرف را مشخص کرده است.
وی افزود: در بخش کشاورزی، صنعت و مصارف فضای سبز نیز میزان مصارف مشخص، تدوین و ابلاغ شده اند.
وی اظهار کرد: تخصیص منابع را برای مصارف صنعتی بیشتر از هر زمان دیگر کرده ایم و محدودیتی برای مصارف صنعتی قائل نشده ایم چراکه نیازمند توسعه صنعتی کشور هستیم.
چیت چیان گفت: در تمام کشور متوسط زمین های آبی ۴۵ درصد است و در لرستان این میزان ۲۳ درصد می باشد.
وی افزود: زمین های دیم را نباید به آبی تبدیل کنیم و برای حداکثر استفاده باید از شیوه های تلفیقی استفاده شود.
وی سدهای کمندان، شهید بروجردی، آبسرده، بختیاری و معشوره(کشکان) را از طرح های بسیار بزرگ کشور دانست و اظهار کرد: استان لرستان به کارگاهی بزرگ برای اجرای طرح های آب، برق و سرمایه گذاری تبدیل شده است.
وی با بیان اینکه در کاهش تلفات برق خیلی موفق عمل کرده ایم، افزود: سه هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال در دولت یازدهم در توزیع برق سرمایه گذاری شده است.
۳۰۲۲
خبرنگار: محمد یاراحمدی ** انتشاردهنده: احسان کردی

پرتال خبری evjlorestan /*

  • اقتصاد
  • وزير نيرو
  • خرم آباد

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
کلیه اخبار برگرفته از سایت ایرنا می باشد.

می فایل پرتال خبری استان لرستان